Labolatorium pomiarów radiologicznych: tel. +48 32 2274012, kom. +48 517 673 754

W Yale New Haven Hospital w stanie Connecticut w USA, od października 2019 do maja 2020, prowadzono badanie z użyciem przenośnej aparatury do rezonansu magnetycznego o niskim polu. Do badania zakwalifikowano łącznie 50 pacjentów w stanie krytycznym, w tym 20 pacjentów z Covid-19 i 30 bez Covid-19. Byli to pacjenci między innymi z udarem niedokrwiennym, udarem krwotocznym, krwotokiem podpajęczynówkowym, urazowym uszkodzeniem mózgu oraz guzem mózgu. W badaniu dowiedziono zdolność przenośnego MRI o niskim polu do skutecznego neuroobrazowania przy łóżku pacjenta, w warunkach intensywnej opieki.

Czym się różni POC MRI od konwencjonalnego rezonansu magnetycznego?

Neuroobrazowanie to kluczowy krok w klinicznej ocenie uszkodzenia mózgu. Badanie konwencjonalne – z użyciem aparatu o dużym natężeniu pola magnetycznego – wymaga ściśle określonych warunków i kontrolowanego dostępu. Z tego względu u wielu pacjentów nie ma możliwości przeprowadzenia takiego badania.

Przede wszystkim na OIOM-ach dostęp do tradycyjnego rezonansu magnetycznego jest ograniczony – istnieją udokumentowane ryzyka związane z transportowaniem pacjentów w stanie krytycznym do pracowni radiologicznych (zwłaszcza jeśli chodzi o narażenie na infekcję w czasie pandemii Covid-19, kiedy przeprowadzono badanie). Skaner może być bezpiecznie wprowadzony do środowiska, jakim jest oddział intensywnej opieki.

Dowiedziono, że aparaty o niskim polu są w stanie dostarczyć wartościowe obrazy do dalszej diagnostyki poza środowiskiem pracowni radiologicznej, a nawet przy obecności przedmiotów ferromagnetycznych w otoczeniu łóżka pacjenta. Co ważne, nie zaobserwowano żadnych zdarzeń niepożądanych ani powikłań w czasie skanowania przenośnym aparatem do rezonansu magnetycznego.

Warto dodatkowo wiedzieć, że:

  • skaner wykorzystuje magnes trwały, który eliminuje potrzebę chłodzenia,
  • działanie przy 64 mT jest kompatybilne z pobliskimi materiałami ferromagnetycznymi,
  • niski pobór mocy (poniżej 1650 W) pozwala podłączyć skaner do standardowego źródła zasilania dostępnego w każdym pomieszczeniu, w tym na OIOM.

Przebieg badania i zmiany wykryte przez POC MRI

Do badania wykorzystano prototypowy system o ściśle określonych parametrach. Skanowanie przeprowadzono w płaszczyźnie osiowej, strzałkowej i czołowej. Średni czas badania jednego pacjenta wyniósł niecałe 36 minut.

U tych pacjentów, u których możliwe było wykonanie konwencjonalnych badań MRI, udało się potwierdzić diagnozę wynikającą z neuroobrazowania aparatem przenośnym. Wyniki były zgodne, co pozwala wysnuć wniosek, że POC MRI nie odbiega znacząco dokładnością obrazowania od aparatów tradycyjnych. Urządzenie wykrywa zarówno małe, jak i duże udary niedokrwienne, ale też krwotok śródczaszkowy, zawał mózgu, rozlany obrzęk mózgu czy leukoencefalopatię.

Potencjalna przyszłość przenośnego systemu MR

Zastosowanie przyłóżkowego rezonansu magnetycznego w złożonych warunkach klinicznych może pozwolić na neuroobrazowanie w środowisku ograniczonym także w inny sposób. System może znaleźć zastosowanie nie tylko na OIOM-ach, ale też na oddziałach ratunkowych, w mobilnych oddziałach ratunkowych i w wielu innych warunkach o ograniczonych zasobach.