Labolatorium pomiarów radiologicznych: tel. +48 32 2274012, kom. +48 517 673 754

Analiza dawek promieniowania

Wykonywanie procedur z zakresu radiologii zabiegowej oznacza ekspozycję na określone dawki promieniowania, co może realnie przełożyć się na skutki zdrowotne personelu. Pracownicy sektora medycznego, weterynaryjnego czy przemysłowego, którzy przez kilka godzin w ciągu dnia przebywają w warunkach promieniowania rentgenowskiego (w pobliżu źródła promieniowania), narażeni są na niebezpieczne dla zdrowia dawki tego promieniowania. Z tego powodu kwestią priorytetową w zakresie bezpieczeństwa w środowisku pracy w zakładzie powinna być regularna analiza dawek promieniowania. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami, jak również do współpracy z laboratorium GL Center.

Monitorowanie dawek promieniowania w pracowni radiologicznej i nie tylko

Zgodnie z przepisami wyznaczone zostały graniczne wartości dawek promieniowania, których nie wolno przekroczyć:

  • całe ciało — 20 mSv/rok,
  • kończyny — 500 mSv/rok,
  • soczewki oczu — 20 mSv/rok.

Pracownicy wykonujący procedury z zastosowaniem promieniowania jonizującego są realnie narażeni na wystąpienie zaćmy soczewki oka. Im większa ekspozycja na promieniowanie, tym większe ryzyko zachorowania, dlatego też kluczową kwestią bezpieczeństwa jest monitorowania dawek generowanych przez źródło promieniowania.

Szczegółowa analiza dawek promieniowania, na jakie narażony jest personel

Przekroczenie ściśle określonych dawek progowych promieniowania, jakie oddziałują na personel wykonujący zabiegi z zakresu radiologii interwencyjnej, znacząco zwiększa zagrożenie wystąpienia skutków deterministycznych. Podmioty wykorzystujące w swojej pracy urządzenia rentgenowskie do przeprowadzania badań diagnostycznych i radiologii zabiegowej, zgodnie z przepisami zobowiązane są regularnie przeprowadzać analizę dawek indywidualnych dla każdego pracownika. Monitorowanie dawek pozwala kontrolować na bieżąco wartości promieniowania, na jakie narażony jest personel, a tym samym umożliwia zapobieganie przekraczania dawek progowych, np. poprzez skracanie godzin pracy w pobliżu źródła promieniowania. Zapraszamy do współpracy z naszym laboratorium, by uniknąć zagrożenia oraz stosować się do obowiązujących przepisów.